Rezervační systém

Kamera

Projekt Sporťák


Projekt „Sporťák“ je určen pro předškoláky Mateřské školy Otrokovice. V Otrokovicích funguje od roku 2021 a z našeho trenérského týmu ho vede Stanislav Nebojsa se zástupcem Michalem Kroupou. Pravidelně se tak zapojuje 9 tříd. Radnice ročně vynaloží ročně přibližně 500 tisíc korun na jeho realizaci, proto rodiče dětí zapojených do projektu na sportování nemusí vynaložit žádné finanční prostředky. V pozici trenérů jsou zastoupeny přední otrokovické kluby TJ Jiskra Otrokovice oddíl atletiky a tenisu, florbal Panthers Otrokovice, Gymnastický aerobik BK Otrokovice a fotbal SK Baťov. Sportovní aktivity probíhají v Městské sportovní hale Otrokovice, kde je hlavní sportovní plocha rozdělena na tři samostatná cvičiště. Ve stejnou chvíli tak mohou sportovat tři třídy. „Realizací projektu jsme chtěli v dětech vzbudit zájem o sport a sportovní aktivity. Myslím, že se nám to povedlo, proto je logickým krokem rozhodnutí, aby projekt pokračoval i nadále a příštím školním roce se mohli zapojit další předškoláci. Věřím, že investice do dětí a zdravého životního stylu je dobrou volbou,“ míní starostka města Otrokovice Hana Večerková.


Pokroky dětí vnímají i samotné učitelky, které děti na hodiny doprovází. „Celkově vnímám projekt „Sporťák“ velmi kladně, děti získávají základní pohybové návyky v pestré škále sportů. Dochází ke zlepšení koordinace pohybu a obratnosti, posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním kamarádům, rozvoji fyzické zdatnosti, upevňování samostatnosti dětí a řadě dalších. Jednoznačně jsme se i se zapojenými učitelkami shodly, že projekt je pro děti přínosem v celé řadě činností a jsme rády, že bude pokračovat i nadále,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Otrokovice Magda Zycháčková.

Projekt Sporťák do Otrokovic přivedla Sportovní agentura Slovácko. „Po sérii jednání jsme projekt spustili v říjnu v roce 2021. Domluva se zástupci města, paní ředitelkou a v neposlední řadě i s trenéry všech zúčastněných sportů byla skvělá. Projekt běžel celý školní rok bezvadně. Paní učitelky se aktivně podílely na plynulém chodu hodin. Trenéři zábavnou a hravou formou učili děti základy daných sportů. Děti cvičení moc bavilo a každý týden se těšily na další hodinu. Věřím, že příští rok bude stejně úspěšný, trenéři získají další cenné zkušenosti a všechny děti z MŠ se stanou pohybově zdatnější a zamilují si sport stejně jako my,“ zhodnotil rok projektu Jaroslav Balaštík, jeden z organizátorů projektu Sporťák, který na Slovácku funguje již od roku 2019.

Sledovat děti při sportování mohli i rodiče, při ukázkových hodinách. V závěru roku pak mateřská škola uskutečnila dotazníkové šetření, které potvrdilo spokojenost a zájem rodičů o projekt. „Myslím, že je to velmi důležité i vzhledem k situaci, kdy je čím dál více obézních dětí. Je dobré, že si děti osahají více druhů sportu a můžou si pak lépe vybrat kroužky ve škole… Děkuji, že jste takovou bezva věc dětem zprostředkovali. Je to přínos a jsme vděční za tento projekt. Syn je nadšený… Je dobře, že už MŠ se snaží rozhýbat děti, když to rodiče často nedělají. Projekt, který má smysl. Sportu a pohybu není nikdy dost,“ uváděli rodiče v dotaznících.